Recenzí není nikdy dost 
Protože na některých akcích používám dva fotoaparáty současně, přičemž na každém mám nasazené jiné pevné sklo, přišla na řadu také otázka vhodného popruhu. Pátral jsem po internetu a hledal různé recenze, ale zjistil jsem, že jich příliš není. Alespoň ne na produkt, který jsem si vybral. Rozhodl jsem se proto sepsat svoje zkušenosti, které se třeba budou hodit dalším fotografům, se stejným problémem. 
Dočasně jsem si pořídil relativně levný textilní popruh na dvě těla s hrudní plastovou zacvakávací sponou. Jako provizorní řešení se tento produkt za cca 500 Kč hodil, ale nebyl úplně pohodlný, omezoval v práci a ani vzhledově moc neobstál. 
Hledal jsem tedy dál a ačkoliv jsem věděl, že spousta profesionálů používá zahraniční popruhy Hold Fast Money Maker, doufal jsem, že najdu obdobnou variantu na českém trhu. A našel jsem. Internetový obchod Lokoko.cz nabízí 2 typy takovýchto ručně vyráběných popruhů vždy ve dvou barevných provedeních. Jeden je vzhledově jednoduchý křížový popruh a druhý má na zádech vložený pevný X díl (lépe vidět na webu výrobce). Věděl jsem, že chci hnědý, a že jej potřebuji co nejdříve. Bohužel tomuto kritériu odpovídal pouze popruh s pevným X dílem, který jsem úplně nechtěl a raději bych volil jednoduchý křížový. Nicméně jsem jej zakoupil.  
Po dvou měsících užívání přišel čas zhodnotit, jak tento výrobek v mých očích obstál. 
Co vám přijde domů 
Domů mi tedy dorazil popruh Lokoko se zádovým pevným X. Celkově produkt působí kvalitním zpracováním i použitým materiálem. Výrobce uvádí, že používá velmi silnou a odolnou svrchní a nejkvalitnější vrstvu kůže (full grain kůže), která je odolná a časem získává pěknou patinu. Zakoupená varianta popruhu má poměrně velké množství kovových prvků - cvočky, sponky, přezky, což dle mého vkusu trošku vzhledově devalvuje celý výrobek. Nejednou se mi stalo, že jej lidé považovali spíš za erotickou pomůcku než nástroj pro fotografa. Na druhou stranu je vidět, že je provedení robustní a něco vydrží. 
Spolu s popruhem přišlo v balení také 5 menších popruhů včetně jednoho poutka na zápěstí. To je fajn přidaná hodnota, protože obdobné poutko jsem měl v budoucnu v plánu koupit. Teď už nemusím. Zbylé čtyři popruhy jsou vždy ve dvou variantách, tyto se liší šířkou (cca 10 a 18 mm) a provedením kovových sponek (viz foto). Všechny čtyři popruhy mají délku koženého pásku přibližně 22 cm.  
Tyto popruhy lze využít např. jako pojistku proti pádu fotoaparátu. Fotograf si může vybrat, zda chce používat popruhy užší nebo širší a s rozdílným typem uchycení (kroužek, manuální karabinka, zacvakávací karabinka). Osobně jsem dal po různém testování přednost zacvakávací karabince na obou stranách pásku.  
Připevnění k foťáku 
V mém případě tedy přišroubuju ke každému fotoaparátu šroubový adaptér dodávaný s popruhem do stativového závitu na těle foťáku. Nutno podotknout, že tyto šroubovací adaptéry mají pogumovanou stranu směrem k fotoaparátu a velikost v průměru je pouhých 20 mm. Díky tomu mi nezakrývají vstup k baterce, jak tomu bylo u levnějšího textilního popruhu, o kterém jsem psal výše.  
K adaptéru se pak připíná samotný popruh a to pomocí poměrně masivní karabiny s rychloupínáním, u které nemám celkem strach, že by nevydržela, nebo by mohlo dojít k náhodnému otevření.  
Nicméně používám i zajišťovací popruhy (18mm), které připínám na očka v prsní části popruhu a na opačné straně k Peakdesign kotvičce, kterou mám v bočním oku fotoaparátu. Tento zajišťovací popruh má nejen bezpečnostní funkci, ale také (a především) drží foťák u boku pořád jednou stranou vzhůru a lépe se mi po něm potom poslepu šahá. 
Pro moji postavu (výška 176 cm) používám nastavení délky ramenního popruhu na té nejkratší vzdálenosti. Podle mě by výrobce mohl přidat ještě jednu či dvě dírky, aby šel popruh více zkrátit. Myslím, že v případě drobnějších postav a u žen by se to mohlo hodit.  
Co mi z počátku vadilo, bylo velké množství kovových prvků. Často jeden kovový prvek sousedí s druhým (přezka, očko) a při pohybu dochází k cinkání. Navíc kovové prvky se (zejména u bezpečnostních popruhů) dotýkají těla fotoaparátu a dovedu si představit, že v tomto místě bude brzy vidět známka používání na foťáku. Z těchto důvodů připínám bezpečnostní popruhy na již zmíněné peakdesign kotvičky a ne přímo na boční očka foťáků.  
Srovnání se značkou Money Maker 
Hold Fast je renomovaná a mezi fotografy známá značka, která má poměrně široké portfolio produktů. Neměl jsem bohužel možnost srovnat přímo Money Maker popruhy s Lokoko, nicméně z fotografií a videí lze vypozorovat určité rozdíly.  
Money Maker celkově působí luxusnějším a dražším dojmem, což vzhledem k minimálně o třetinu vyšší ceně než u produktu Lokoko, lze očekávat. Rozdíly jsou však nejen v celkovém vzezření.  
Například kovový díl, který je klíčový, protože umožňuje pohyb fotoaparátem po popruhu nahoru a dolů je u Money Makeru výrazně robustnější. U Lokoko mi tato část přijde asi jako nejslabší článek jednotlivých kovových komponentů, ačkoliv je použitá i v dalších částech popruhu. Chápu, že s nahrazením tohoto dílu by možná mírně stoupla hmotnost popruhu, ale jistě by to stálo za zvážení. V praxi však kovový díl nezadrhává a pohyb nahoru a dolů je plynulý.  
Money Maker má také jinak řešenou karabinu k samotnému uchycení foťáku, ale u Lokoko se mi zdá řešení dostatečné.  
Zajímavostí je, že u Money Makeru je možnost nastavovat délku pásu, který spojuje samotné popruhy a fotoaparát. To mi přijde jako zajímavé řešení. U mého Lokoko je tento díl nenastavitelný a měří asi 10 cm. Při focení jsem s tím ale neměl problém a možná jsem i rád, že tam není další přezka navíc. 
Závěr 
Popruh Lokoko jsem měl možnost použít už několikrát, a to včetně dvanáctihodinové akce. Za celou dobu jsem nezaznamenal žádný problém. Nošení dvou APS-C bezzrcadlovek bylo pohodlné a bezpečné. Popruh fungoval přesně jak jsem chtěl. Nebyl problém střídat oba foťáky, používat je nad hlavou i u země (v čemž mě limitoval můj předchozí textilní popruh). Obával jsem se, že zádový X prvek bude při delším nošení nepohodlný, ale nepotvrdilo se to. Samozřejmě s časem se můžou objevit další vlastnosti produktu, které jsem po dvou měsících užívání neměl možnost odhalit. 
Můžu říct, že popruh od Lokoko za 2999 Kč v mém pohledu plně obstál a s čistým svědomím doporučuju a podotýkám, že mi za tenhle článek firma Lokoko nic nezaplatila :-) 
Back to Top