Červenec 2022 - Pár dní jsme strávili v rakouských horách. Rakousko je destinace, kam se rád vracím. Je to krásná země od měst, vesniček, přes infrastrukturu až po úžasnou přírodu. Tentokrát jsme zavítali do turisticky poměrně málo známého přírodního parku Sölktäler. A rozhodně to nebyla špatná volba. Samozřejmostí byla nádherná krajina s překvapivě malým počtem návštěvníků. Napíšu v kostce pár tipů a doporučení, pokud byste chtěli do tohoto krásného kousku Štýrska zavítat.

Tipy:
Určitě se podívejte do sedla Sölk Pass (1788 m), kam se lze dostat (zdarma) autem a odtud podniknout výlet např. na nedaleký vrchol Hornfeldspitze (2277 m) nebo výlet k jezerům na opačné straně silnice. Vede k nim turistická cesta od jedné z mnoha zatáček silnice. Parkovat se dá v pohodě a zdarma přímo v sedle nebo níže na několika místech u silnice. 

Cestou ze sedla se v údolí stavte na občerstvení hned vedle silnice - Hansenalm. Mají dobrou kávu, dobré zákusky a je to pěkné místo na posezení. 

Za návštěvu stojí jezero Schwarzensee. Jde o pohodový výlet klidně s kočárkem. Pokud však budete mít psa, jako my, počítejte s tím, že na trase se pasou krávy. Tak jako všude v rakouských horách je potřeba mít psa na vodítku a odpoutat ho jen v případě útoku dobytka, jak uvádějí místní výstražné tabule. No a ve finále se vám může stát to co nám. Dobytek bude přímo na cestě a se psem nepůjde v klidu projít dál. K jezeru vede cesta od chaty Breitlahnhütte, u které je velké parkoviště. Počítejte však s platbou mýtného při cestě údolím k chatě. Obsluze dřevěné závory jsme platili 12 Euro. 

Další zajímavou a nenáročnou vycházkou je návštěva hráze vodní nádrže na řece Salza poblíž obce Sankt Martin. Silnice vede téměř k hrázi. Stezka pokračuje od hráze přes dva pěší tunely podél nádrže dál směrem na Bad Mitterndorf. Podívat se lze také na vodopády pod hrází. V tom případě je parkování dole u řeky. 

Nestihli jsme výjezd panoramatickou silnicí z Gröbmingu, ale asi to taky bude stát zato. Nicméně se tam platí mýto. 

V parku Sölktäler je ještě mnoho dalších zajímavých turistických tras a byla by škoda tenhle kousek Rakouska nenavštívit. No a pokud byste hledali ubytování, tak my jsme byli spokojení v Gäste-und Seminarhaus Sölkstub'n. Je to dog-friendly penzion poblíž klidné silnice v údolí. Venčit psa můžete hned naproti penzionu podél řeky. Pro ubytování jsme zvolili apartmán s kuchyňským koutem, ale nebál bych se ani místní kuchyně, která voněla celým penzionem. Jo a měli dobrý kafe!

Back to Top